Montaż ściennych paneli 3D z gipsu

Montaż paneli 3D

Przed przystąpieniem do montażu paneli należy je wyjąć z opakowania w pomieszczeniu gdzie będą montowane, oraz pozostawienie ich w celu aklimatyzacji na 24-48 h.

Po rozpakowaniu panele powinny być ustawione pionowo pod lekkim skosem oparte o ścianę (jeden za  drugim) oraz na rogach przełożone małymi przekładkami styropianowymi o gr. 2 cm. Ma to na celu dostęp do swobodnego przepływu powietrza między panelami w trakcie ich składowania.

Tył paneli oraz powierzchnia do której kleimy panele powinny być zagruntowane  gruntem wzmacniającym podłoże oraz przyczepność kleju. Środki gruntujące są dostępne w większości marketów budowlanych. Powierzchnia na którą nanosimy klej musi być mocna, sucha, czysta i wolna od kurzu oraz innych materiałów typu stary tynk, farba, tapeta  itp.

Wskazówki dotyczące montażu:

-przygotuj materiały i narzędzia do montażu – piłka do cięcia ze średnim zębem lub szlifierka kątowa , paca zębata do kleju, wiadro do mieszania kleju, wiertarka z mieszadłem, pędzel lub odkurzacz do usuwania pyłu po cięciu

-przygotuj powierzchnię do której będą klejone panele

-w razie konieczności zamontuj listwę poziomującą na ścianie, jeżeli zaczynasz od podłogi wystarczy na podłodze położyć listwę np. z płyty wiórowej lub mdf tak aby powstała mała dylatacja pomiędzy podłogą a panelami (około 10 mm)

-przygotuj klej

-nanieś warstwę kleju na podłoże do którego będą klejone panele pacą zębatą 8-10 mm ( klej pod panelami powinien znajdować się na całej ich powierzchni ! – nie na tzw. placki)

-dociśnij panel do ściany, tak aby dół panela oparł się na listwie dylatacyjnej

-układaj następne panele w poziomie posuwając się ku górze

-dotnij brakujące elementy paneli i je zamontuj (pamiętając o dylatacji min. 5 mm między ścianą, sufitem a panelami)

-zdemontuj listwę po wymaganym czasie wiązania kleju (z reguły 24-48 h)

Należy ściśle przestrzegać wskazówek producenta kleju oraz środka gruntującego jaki używamy, pozwoli to na pewne związanie paneli z podłożem. Montaż paneli powinny przeprowadzać osoby z doświadczeniem w montażu płytek, paneli ściennych.

Kleje zalecane do montażu paneli można zakupić w większości marketów budowlanych oraz hurtowniach z materiałami budowlanymi.

Zalecany klej:

– Markowe kleje  klasy C2TE S2.

Nie przestrzeganie powyższych zasad może skutkować wadliwym związaniem paneli z podłożem oraz będzie podstawą do odmowy ewentualnej reklamacji.