Dlaczego panele podłogowe się wybrzuszają?

Najbardziej popularnym produktem stosowanym w wykończeniu wnętrz na podłogę są panele laminowane. Niejednokrotnie jednak wielu użytkowników zmaga się z problemem unoszenia w paneli podłogowych w newralgicznych miejscach, które z czasem użytkowania stają się bardziej widoczne i szpecą naszą podłogę. Z czego wynika ten problem? Oto kilka najczęstszych powodów.

Brak zastosowania dylatacji

Stosując montaż paneli podłogowych bez klejowy na tak zwanego clicka wymagane jest zastosowanie listew progowych w przejściach między pokojami. Jednak wielu użytkowników pomija ten istotny element ze względu na wizualną estetykę. W rezultacie panele podłogowe nie mają miejsca do „pracowania” i powstaje wybrzuszenie. W takim wypadku należy naciąć panele we wnęce drzwiowej i zastosować listwy progowe, w ten sposób podłoga z powrotem powróci do naturalnego kształtu.

Zbyt mała przestrzeń od ściany

Dylatację paneli podłogowych należy zastosować nie tylko w progach drzwi, ale również trzeba pamiętać o odpowiednich odstępach od ścian nośnych budynku. Zachowując odpowiednią odległość od ściany zapewnimy swobodną pracę paneli uzależnioną od wilgotności powietrza panującego we wnętrzu.

Nieprzewidziane zalanie

Nawet niewielka ilość wody, która dostanie się pod panele podłogowe może spowodowań, że na łączeniach powstaną niedbałe wybrzuszenia spowodowane spuchnięciem materiału, który nasiąknął wodą. Pamiętajmy o zabezpieczeniu newralgicznych miejsc jak np. miski z wodą dla zwierząt, oraz pilnowaniu prawidłowego funkcjonowania sprzętów takich jak zmywarka i pralka. Stale przedostająca się woda pod panele podłogowe po niewielkim czasie spowoduje nieprzyjemne uniesienie podłogi.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>